איך מנהלים את ההוצאה הגדולה ביותר?

 

מאת: נטלי אזולאי

ניהול פיננסי של העסק הוא אתגר מורכב המצריך ראייה מרחבית המאפשרת לבחון באופן תמידי את תזרים המזומנים, ההכנסות למול ההוצאות, ואת היכולת לחזות את ההוצאות העתידיות. במאמר זה נתמקד בתכנון וניהול של שכר העובדים, אז איך עושים את זה נכון?

 

במרבית העסקים ההוצאה הגדולה ביותר היא שכר העובדים, הוצאה המורכבת משכר, עלויות המעביד, והוצאות שוטפות כגון: מתנות לחג, ימי גיבוש וכו'. יש לא מעט ענפים, ביניהם ענפי המסעדנות, חברות ניקיון ושמירה הפועלים על בסיס רווחיות מצומצמת. לרוב ענפים אלו נשענים על כוח עבודה זול על מנת לצמצם עלויות ולהגדיל את נתח הרווחים שבצורה גסה עומד על בין  5-10%. בשל  נתח הרווחים המצומצם נדרש תכנון פיננסי מדוקדק ומקדים של עלויות העסקת העובדים.

לפני כשבועיים בג"ץ הוציא פסק דין שלפיו על המעסיקים לשלם היטל של 20% על מבקשי מקלט בעלי רישיון שהייה זמני, כפי שהם נדרשים במקרה של העסקת עובדים זרים. תשלום זה מתווסף להפרשה לקרן פיקדון בגובה 16% משכר העובד. החלטה זו מכבידה משמעותית על ענפים אלו ועלולה להיות הרת גורל לעסקים הקטנים בתחום וממחישה היום יותר מתמיד עד כמה תכנון פיננסי נכון הוא הכרחי להמשך פעילות העסק.

איך מתכננים נכון את עלויות העובדים?

יש מספר דברים שיש לבחון ולחשב בעת העסקת עובדים:

תכנון השכר של העובדים:

חישוב שכר העובד ועלויות המעסיק שכוללות את ההפרשות והפיקדונות, דמי הבראה ועוד.

יש להתחשב בעלויות של ימי מחלה וחופשה באופן שנתי ועתידי, אשר עולים בהתאם לוותק העובד.

יש להתחשב בעלויות אחזקת רכב, טלפון, אש"ל וכו'.

לשם ביצוע חישוב מדויק ניתן להיעזר בסימולטור שכר, כמו כן, ניתן להוציא דוח עלויות מעביד במערכת השכר, כדוגמת מערכת שכר אמת.

תכנון עלות אחזקת מערך כ"א תומך:

מעבר לעלויות שכר העובד והעלויות מעביד הנגזרות ממנו,  יש להתחשב גם בעלות אחזקת מערך כ"א תומך לשם ניהול העובדים, כגון: עלות הנהלת חשבונות, עלות משאבי אנוש וכו' וכן, חישוב תקורות כללי.

תמחור נכון של השירות:

ביצעתם חישוב מדויק של עלות העובד ברוטו עם כל התקורות, אך עדיין על מנת לתמחר נכון את השירות אין זה מספיק לדעת כמה העובד עולה לכם לשעה/ לחודש. יש להוסיף על עלות זו את עלות המחליף בימי מחלה/ חופשה.

לדוגמא, עובד ניקיון שעתי שנמצא בחופש, מצריך מהמעסיק להעסיק עובד חלופי בזמן זה. כלומר, באותה עת, על המעסיק לשלם שכר כפול, הן לעובדת שבחופש והן למחליף. עבור חברת ניקיון המעסיקה עשרות עובדים, מדובר בהוצאה אדירה שלרוב לא מחושבת כלל בתמחור הסופי ללקוח.

תכנון מצבת עובדים:

יש לבצע תכנון מדויק של העובדים הנדרשים לשם ביצוע העבודה בפועל ולבחון מהי הכמות המינימאלית הנדרשת לכל מחלקה/ לתפקיד ולתכנן או לשפר את המצבה הקיימת במידת הצורך.

שכר מול תפוקה:

יש לבצע באופן שוטף מדידה של ביצועי העובדים, על מנת לסייע להם להגביר את היעילות והתפוקה בעבודה ולתגמל על הצלחה ומצוינות.

ניהול נכון של נוכחות:

כ – 80% משכר העובד מורכב מנוכחות ולכן יש לנהלה באופן מדויק על מנת להימנע מכפילויות וטעויות בחישוב. כיום קיימים פתרונות מתקדמים לניהול נוכחות העובדים, כגון אפליקציית שעון נוכחות, המאפשר לעובד לדווח נוכחות בכל זמן ומכל מקום. פתרון זה מבטיח ניהול נוכחות מדויק, ללא הערכת שעות או שחזור שעות בדיעבד וללא סטיית שעות לטובת או לרעת העובד.

עלויות עובדים למול רווחים:

חישוב מדויק של עלויות העובדים יאפשר לבצע תזרים מדויק של הוצאות למול הכנסות.

לסיכום,  תכנון וניהול של עלויות העובדים הוא אתגר לא פשוט ומצריך ניתוח מעמיק של ההוצאות ברמות משתנות ותמחור בהתאם לכך. מומלץ אחת לתקופה לעקוב אחר דוח עלות מעביד לפי עובד או לפי מחלקה. כמו כן, ניתן להיעזר באיש מקצוע המתמחה בניהול פיננסי או במגוון כלים טכנולוגים מתקדמים שמסייעים לניהול שוטף.

 

 

בהצלחה,

נטלי אזולאי

לניוזלטר שלנו כבר הצטרפתם?


הנני מאשר/ת קבלת דיוור מחברת זמן אמת,לרבות מסרים שיווקים.
בכל עת, תוכל/י להסיר עצמך מהרשימה