0
קנסות בשנת 2016 ב ₪
0
תיקי חקירה כנגד מעסיקים
0
שנת סיכום פעילות משרד הכלכלה

אכיפת חוקי העבודה – סיכום דוח משרד הכלכלה לשנת 2016

במטרה להבטיח את שמירת זכויותיהם של העובדים בשוק העבודה פועל משרד הכלכלה לאכיפת חוקי העבודה אשר מתבסס הן על תלונות של עובדים והן באמצעות מידע המגיע מיחידת מודיעין במנהל.

המינהל מתמקד בעובדים שהוגדרו על ידי הממשלה כמוחלשים, ובכללם עובדים בשכר נמוך ועובדים המועסקים בהעסקה קבלנית ובעובדים מהמגזר הלא יהודי והמגזר החרדי.

בשנת 2016 נפתחו כ-2855 תיקי חקירה כנגד מעסיקים והוטלו קנסות בסך 31,507,400 ₪ (!).

כאשר בוחנים את הפרת חוקי העבודה לפי ענפים, נראה בבירור כי ענף המסעדנות, החקלאות והמסחר הינם הענפים שבהם נפתחו משמעותית יותר תיקי חקירה.

ענפים אלו מעסיקים לרוב עובדים במשמרות ו/או בשכר מינימום ו/או עובדי קבלן וללא מעט מהם אין את המידע וכלי הניהול המקצועיים להתנהלות נכונה לאופן ההעסקה שלהם ולכן הם מועדים להפרות חוקי עבודה בשכיחות גבוה.

מהן ההפרות השכיחות ביותר?

חוק שעות עבודה ומנוחה

חוק עבודת נשים

חוק הגנת השכר

חוק הודעה לעובד

חוק הודעה  מוקדמת לפיטורים או להתפטרות

 איך ניתן להימנע מקנסות משרד הכלכלה?

נשאלת השאלה האם על המעסיק או חשב השכר להיות בקיא ברזי חוקי העבודה על מנת להימנע מקנסות? בהחלט לא. חוקי העבודה רבים ומגוונים ומתעדכנים באופן תמידי ולא ניתן לעקוב בצורה עצמאית אחר כל עדכון ולפעול על פיו, אך יחד עם זאת יש מספר דברים שיכולים לצמצם משמעותית את הסיכון בהפרת חוקי עבודה:

ניהול נוכחותמערכת נוכחות מתקדמת ביכולה להגן על המעסיק ולהתריע בפניו על מגמות ותופעות חריגות. לדוגמא, מתוך הדוח עולה כי אחת ההפרות המרכזיות בחוק שעות עבודה היא העסקה אסורה בשעות נוספות, במערכת נוכחות מתקדמת יש אפשרות לקבל התראות אוטומטיות למייל על כל העובדים שחרגו, לא בדיעבד, אלא באותו היום, בזמן אמת ובכך להגן על המעסיק.

ניהול שכר –  מערכת שכר מתקדמת הינה הכרחית לכל חברה אשר מעוניינת לנהל את השכר של העובדים בצורה נכונה ובמסגרת החוק, לדוגמא לבצע חישובים אוטומטיים כגון גמר חשבון, דמי הבראה ועוד, מה שמונע טעויות וכפילויות.

השתתפות בימי עיון והשתלמויות מקצועיים שעוסקים בסוגיות השכיחות והרלוונטיות ביותר בהעסקת עובדים.

מידע מקצועי – באם יש סוגיה מקצועית על העסקת עובד/ ניהול שכר או כל נושא אחר בדיני עבודה יש כיום שירות של מאגרי מידע מקצועיים אשר מעניקים מידע משפטי מהימן על כל נושא עפ"י חיפוש חופשי וייעוץ בכל עת עם מומחים לדיני עבודה באמצעות המייל או הטלפון.

ביצוע בדיקת מוכנות לביקורת פתע של משרד הכלכלה.

לסיכום, התמודדות עם האכיפה אינה משימה פשוטה אך בעזרת כלים מתקדמים ומקצועיים ניתן לעבוד במסגרת החוק ומעבר לכך, עבודה נכונה מבטיחה עובדים מרוצים אשר כידוע מהווים חלק בלתי נפרד מהצלחת החברה.

למעבר לדוח המלא של משרד הכלכלה לשנת 2016 לחצו כאן

במידה ויש לכם שאלות, התלבטויות או שאתם מעוניינים במידע נוסף בנושא אכיפה מנהלית והדרכים להימנע ממנה, אתם מוזמנים למלא את הפרטים מטה ואנו נשמח לעמוד לרשותכם.