במה העובדים שלכם מאמינים?

 על תרבות ארגונית וסדר מדומיין

מאת: נטלי אזולאי

תרבות ארגונית מושתת על מערכת ערכים, אמונות ומנהגים הקיימים בארגון הכוללים סמלים חיצוניים והנחות היסוד על פיהם פועל הארגון ומהווה זהות ארגונית. בכוחה של תרבות ארגונית לייצר תחושת מחויבות בקרב העובדים ולרתום אותם לטובת ערכי החברה ומימוש מטרותיה.

קיים קושי למדוד או לבקר בצורה קרה האם תרבות ארגונית כזאת או אחרת טובה או לא, כיוון שתרבות ארגונית מייצגת את רוח הארגון והדבר מצריך התבוננות מעמיקה. ישנם מספר תיאוריות לשיפור או בניית תרבות ארגונית רצויה, במאמר זה אציג לכם זווית קצת אחרת שמתבססת על בניית מציאות מדומיינת.

זה הכול בדמיון שלנו

פרופ' יובל נח הררי טבע את הביטוי "סדר מדומיין", מערכת כללים סדורה המבוססת על אמונה במיתוסים משותפים. הסדר המדומיין הוא הכרחי על מנת לאפשר שיתוף פעולה בין אלפי ומיליוני אנשים. לדוגמא, כסף הוא המצאה מדהימה שקיימת אך ורק בדמיונם המשותף של בני האדם ותלויה באמונתם של בני האדם בכסף. כסף למעשה הוא לא יותר מפיסת נייר או מספר בחשבון הבנק, אך הוא מבוסס על האמונה שאותה פיסת נייר או המספר בחשבון הבנק יאפשרו לנו לקנות משהו בעל ערך תמורתו. למעשה, גם הרצונות והתשוקות הכמוסות והאותנטיות ביותר שלנו,  הן תוצר של  התרבות שתכנתה אותנו במה להאמין, מה לאהוב ואיך לפעול.

על אף שלרוב תרבות ארגונית מתקיימת בקרב מספר אנשים קטן, היא בהחלט מתבססת על סדר מדומיין ייחודי לארגון, כגון: סמלים, מיתוסים, נורמות התנהגות ועוד. את התרבות הארגונית או את הסדר המדומיין בחברה ניתן לחזק באמצעות שלוש שיטות עיקריות:

עיצוב חומרי – שיקוף הסדר המדומיין הרצוי באמצעות חומר

לדוגמא, במידה ואתם שואפים לייצר תחושת "הצלחה" ו"שגשוג" בקרב העובדים (והלקוחות), ניתן יהיה להיעזר בסמלים חיצוניים המשקפים הצלחה כגון משרד מעוצב. טרנד נוסף שניתן לראות בעיקר בחברות היי טק, הוא "שבירת קירות" לטובת יצירת חלל עבודה משותף, שלמעשה בא לעודד שיתופיות ושקיפות מוחלטת בין העובדים למנהלים ובין המחלקות השונות. מבחוץ לבפנים כתהליך של היזון חוזר.

עיצוב רצונות – עיצוב רצונות של העובדים בחברה באמצעות מיתוסים

ישנן חברות היי טק שהמיתוס השלט בהן הוא שהן יחידת עלית, חוד החנית בתחומן, עם המוחות המבריקים והיצירתיים ביותר ושהן מפתחות טכנולוגיה פורצת דרך שתשנה את פני השוק.             אולי ואולי לא.

אבל אותה אמונה מדרבנת את חבריה  להרגיש שהם חלק ממשהו גדול ומשמעותי ולכן הם יעניקו את כל כולם לטובת הצלחת הדבר. הנרטיב הזה הוא קריטי בארגון, מהו הנרטיב השולט בחברה שלכם? האם הוא של תבוסנות, בינוניות או הצלחה? האם של מתן שירות גרוע ללקוחות או שמא ההפך? עיצוב רצונות באמצעות החדרת נרטיב מהודק ומתוכנן היטב שווה ערך בחשיבותו לתכנית השיווק של החברה. הרעיון צריך להימכר תחילה לאלו שמוציאים אותו לפועל.

בין סובייקטיביות – הגנה משותפת על הסדר המדומיין

כאמור סדר מדומיין יכול להתקיים אך ורק על סמך דמיונם של הרבה אנשים. במידה ואדם בודד בחברה שינה את אמונתו מאותו סדר, הדבר לא ישפיע על כלל החברה אך אם קבוצה גדולה של אנשים יחדלו מלהאמין באותו סדר, הוא יחדול מלהתקיים. האתגר הוא לשמר את הסדר, אם באמצעות ישיבות תקופתיות עם העובדים שבהם תחזרו ותחדירו את הרעיונות והאמונות שהחברה מעוניינת לשאת או באמצעות משובים חיוביים לעובד אודות יכולותיו ותרומתו הכללית למטרות העל של החברה.

לסיכום, יצירת תרבות ארגונית חזקה וטובה היא אתגר לא פשוט שתלוי במספר רב של גורמים, אך גורם מובהק הוא רתימת העובדים לערכי החברה באמצעות דמיון משותף. תציעו להם חזון, תיצקו לתוכו משמעות שתעצים אותם כפרטים וכקבוצה, תדאגו לעגון את החזון בסמלים חיצוניים ולשמר אותו על ידי שינון המסרים וזו (כמעט) התורה כולה.

בהצלחה,

נטלי

רוצים להישאר מעודכנים?

הירשמו לניוזלטר בזמן אמת


הנני מאשר/ת קבלת דיוור מחברת זמן אמת,לרבות מסרים שיווקים.
בכל עת, תוכל/י להסיר עצמך מהרשימה