פרויקט מעסיקים 2017 

זמן אמת גאה להציג בפניכם את פרויקט מעסיקים שמעמיד לרשותכם את מיטב המומחים שיענו לכם על כל סוגיה או התלבטות מקצועית בנושאים: יחסי עבודה, אכיפה מנהלית, ניהול פיננסי וניהול שכר ונוכחות.

הכירו את המומחים

רו"ח אירנה גלזקוב, מנכ"לית אפקטיב סטרים

עו"ד יניב אופק, משרד עורכי הדין יצחק אופק ושות'

מאור מלכי, סמנכ"ל זמן אמת

עו"ד אפרת מרקוס, מנהלת המחלקה המקצועית בחשב עבודה ושכר

השאלות ששאלתם את המומחים

שאלות בנושא יחסי עבודה/ סיום יחסי עבודה/ העסקה נכונה/ זכויות עבודים

שאלות לעו"ד אפרת מרקוס

לא ניתן להתנות על הוראות דיני המגן, כגון חוק חופשה שנתית. ויתור עובד על זכויותיו מכוח חקיקת המגן אינה תקפה. לפיכך, לא ניתן לצבור לעובד מספר ימי חופשה שנתית נמוכים ממה שהחוק מעניק לו לפי הוותק שלו.

באופן עקרוני, חוק חופשה שנתית מורה בסעיף 5 כי "החופשה תינתן בחודש האחרון של שנת העבודה שבעדה היא ניתנת, או במשך שנת העבודה שלאחריה". ואולם, החוק אינו מציין איסור להוציא עובד לחופשה קודם לכן. בפרקטיקה, ניתן לצבור לעובד חופשה שנתית באופן חודשי, ולהוציא עובדים לחופשה בהתאם למספר הימים הצבורים של העובד, ובכפוף להוראות חוק חופשה שנתית והפסיקה, כגון החובה להוציא עובד לשבעה ימים (קלנדרים) רצופים לפחות בשנה.

יצויין כי הזכאות לצבירת חופשה אינה תלויה בוותק של שנה לפחות. זאת, בניגוד למשל לזכות להבראה ולפיצויי פיטורים. כלומר, גם במידה ועובד לא השלים שנת עבודה אחת שלמה, הוא יהיה  זכאי לפדיון ימי החופשה שלו בסיום יחסי העבודה.

לפי סעיף 7(ג)(3) לחוק עבודת נשים, אישה רשאית להעדר מעבודתה מתום חופשת הלידה עד תום ארבעה חדשים מאותו יום – שעה אחת ביום, בתנאי שהיא מועסקת במשרה מלאה. היעדרות זו היא בנוסף להפסקות המותרות על-פי חוק שעות עבודה ומנוחה, תשי"א-1951, ואין מנכים אותה משכר עבודה.
כלומר, עובדת שאינה עובדת במשרה מלאה, אלא במשרה חלקית, אינה זכאית לשעת הנקה.

חשוב לציין,  כי ביום 28.7.2016 פורסם ברשומות – ספר החוקים 2569 תיקון לחוק עבודת נשים, שקבע כי זכות זו תיקרא "שעת הורות", וכי שני בני הזוג יוכלו לחלוק את זכות זו, ולנצלה לסירוגין, והגבר אף יוכל לנצלה במלואה לבדו, בכפוף לתנאים שנקבעו לכך בחוק. בהתאם  לדברי ההסבר לחוק, מטרת תיקון זה היא לצמצם את הפערים בין גברים לנשים ולקדם שוויון במימוש ההורות.

שאלות בנושא ניהול שכר ונוכחות עובדים

שאלה למאור מלכי

נעמי שלום,

קיים פתרון אחד, לזמן אמת מערכת שכר משולבת נוכחות בחלון אחד, בסיס נתונים אחד. במערכת הנ"ל אין צורך ליצור ממשקים ו/או להקים ידנית את נתוני הנוכחות במערכת השכר בכל חודש כל הנתונים קיימים באותה ממערכת, נתוני השכר הופכים לרכיבי שכר בלחיצה 1 והנה לך תלוש שכר בפחות ממחצית מהזמן.

שאלות בנושא אכיפה והיערכות לביקורת משרד הכלכלה

שאלה לעו"ד יניב אופק

הפיטורין במקרה זה אינם פשוטים כיון שעולה החשש כי הפיטורין הוא על רקע מחלתו של העובד.

ככל שהפיטורין נובעים לסיבה מקצועית – למשל אי השלמת משימות, אי עמידה ביעדים או בלוחות הזמנים, או חוסר היכולת לבצע את כלל המטלות, זו עילה מוצדקת לפיטורין והיא לגיטימית.

לגבי ההפחתה לחצי משרה- את זאת תוכל לבצע בכל עת, גם ללא הסכמה של העובד; אבל יש לקחת בחשבון כי זו תיחשב ל"הרעת תנאים". הרעת תנאים איננה אסורה- והיא זכותך, אך היא תקים לעובד זכות להתפטר בדין מפוטר.

 

בברכה ובהצלחה,

עו"ד יניב אופק

שאלות בנושא ניהול פיננסי/ ניהול תזרים מזומנים/ ניהול סיכונים

שאלה לרו"ח אירנה גלזקוב

יש כמה כללי בסיס: קודם כל חשוב מאוד להיות במעקב שוטף, כלומר מדי יום (כן כן יום) לבדוק מה קורה בבנק ושאין חריגות. שנית – לעשות תזרים מזומנים חזוי כדי לתכנן מראש מה הכספים שצריכים להיכנס ולצאת מהעסק ולדעת שנשאר מספיק כסף למחייה. שלישית כל הוצאה צריכה להיות בהתאם לתזרים, לא לחלק צ'קים ותשלומים בלי לדעת שייכנסו כספים שיכסו את התשלום ורביעית לבדוק מדי חודש דוח רווח והפסד ברמה פרטנית כדי להבין שהתמחור של המוצרים הוא נכון ואחוזי הרווח סבירים יחסית לפעילות בענף. אנו ב'אפקטיב סטרים' מכירים מקרוב מאוד את כל המכשולים בהן נתקלים עסקים קטנים, מה שמאפיין אותם זהו לחץ, לחץ תמידי להצליח למרות הכל. אתה מוזמן לקרא עוד במאמר שכתבתי בנושא "ניהול אפקטיבי של כספי החברה".

קודם כל, כל הכבוד! יש מעט בעלי עסקים שמוכנים להודות שיש בעיה בעסק ועוד פחות כאלה שבודקים ובוחנים מה הסיבה לבעיה. הרבה יותר קל לטמון ראש בחול ולחשוב שהכל יהיה בסדר. אז שוב, כל הכבוד. עכשיו איך נפתור את הבעיה? צריך להכין תוכנית עבודה לשנות תמחור (דחוף!!! גם על חשבון הברחת לקוחות שמחפשים זול) ולמצוא פתרון לגבייה ( קודם כל פתרון להמשך העבודה, אולי תשלום מראש או מקדמות ואחכ מה עושים עם העבר). צריך לקחת בחשבון שהתהליכים האלה יכולים לקחת מספר חודשים, אולי להבריח חלק מהלקוחות שהתרגלו לקבל מחיר נמוך ולא לשלם בזמן, ולכן חשוב במסגרת התכנית להיערך להזרמת כסף לעסק. בלי תזרים נוסף לא ניתן בדרך כלל לבצע שינויים מרחיקי לכת. ולכן לפני שמתחילים בשינויים חשוב מאוד לתמחר כמה כסף נצטרך להזרים ולמצוא את המקור המימוני לכספים אלו. בדיוק לשם כך בנינו ב'אפקטיב סטרים' תכנית הבראה כלכלית להתייעלות פיננסית המאפשרת לעשות סדר, להוריד את הלחץ מצד הבנקים ולפנות את הזמן והאנרגיה שלכם לגיוס לקוחות והגדלת הכנסות. בבניית תכנית הבראה לעסק, יש לבחון היטב את המצב הקיים, לעמוד על נקודות המפנה שהובילו לקריסה ומתוכם לבנות תכנית פיננסית שתוביל את העסק ליציאה מהקשיים ולהצלחה. נשמח להרחיב על כך בפגישה אישית.

פרויקט מעסיקים 2018 יוצא לדרך 

יש לכם שאלה?